The COP Election Results

Thursday, May 3, 2018

We are pleased to announce the results for the Communities of Practice (COP) elections, which includes the Co-Chairs and Members-at-Large of the Executive Committees.

2018-2019 COP Executive Committees (bolded names are new executive committee members or positions)

Advanced Practice Providers (APP COP) - NEW

Brenda Muth

Chair

2021

Karen Wilder

Co-Chair

2021

Andreana Kosinski

Member-at-Large

2020

Nicole McCormick

Member-at-Large

2020

Kylie Harrold

Member-at-Large

2021

Danielle Krieger

Member-at-Large

2021

Community of Basic Scientists (COBS)

David Rothstein

Chair

2020

Anita Chong

Co-Chair

2020

Maria-Luisa Alegre

Past Chair

2020

William Burlingham

Member-at-Large

2019

Peter Heeger

Member-at-Large

2019

Megan Levings

Member-at-Large

2019

Geoffrey Camirand

Member-at-Large

2020

Emmanuel Zorn

Member-at-Large

2020

Christine McIntosh

Trainee

2019

Rolling off: Mandy Ford (Past Chair), Jamil Azzi (Member-at-Large), Giorgio Raimondi (Member-at-Large), Lauren Higdon (Trainee)

Infectious Disease (IDCOP)

Lara Danziger-Isakov

Chair

2020

Nicole Theodoropoulos

Co-Chair

2020

Shirish Huprikar

Past Chair

2020

Jonathan Hand

Member-at-Large

2019

Fernanda Silveira

Member-at-Large

2020

Lilia Abbo

Member-at-Large

2020

Monica Fung

Trainee

2019

Rolling off: Camille Kotton (Past Chair), Ricardo La Hoz (Member-at-Large), Judith Anesi (Trainee)

Kidney Pancreas (KPCOP)

Darshana Dadhania

Chair

2019

Bruce Kaplan

Co-Chair

2019

John Friedwald

Past Chair

2019

Kelly Birdwell

Member-at-Large

2019

Tarek Alhamad

Member-at-Large

2019

Jayme Locke

Member-at-Large

2020

Ronald Parsons

Member-at-Large

2020

Nada Alachkar

Member-at-Large

2020

Rolling off: James Rice (Member-at-Large)

Live Donor (LDCOP)

Christie Thomas

Chair

2020

Vineeta Kumar

Co-Chair

2020

Didier Mandelbrot

Past Chair

2020

Krista Lentine

Member-at-Large

2019

Heidi Schaefer

Member-at-Large

2019

Amy Waterman

Member-at-Large

2019

Ellen Shukhman

Member-at-Large

2020

Angie Nishio-Lucar

Member-at-Large

2020

Rolling off: Rebecca Hays (Past Chair), Daniel Maluf (Member-at-large)

Liver and Intestinal (LICOP)

Helen Te

Chair

2020

Elizabeth Verna

Co-Chair

2020

Jennifer Lai

Past Chair

2020

Jacqueline O’Leary

Member-at-Large

2019

Lisa VanWagner

Member-at-Large

2020

John Bucuvalas

Member-at-Large

2020

Justin Boike

Trainee

2020

Rolling off: David Foley (Past Chair), Erin Spengler (Member-at-large), Yuval Patel (Trainee)

Organ and Tissue Preservation (OTP COP)

Jedediah (Jedd) Lewis

Chair

2019

Open

Co-Chair

2019

Gloria Elliott

Member-at-Large

2019

Kevin Myer

Member-at-Large

2019

David Nelson

Member-at-Large

2019

Korkut Uygun

Member-at-Large

2019

Mitchell Rostad

Trainee

2019

Rolling off: Luis Alvarez (Co-Chair)

Pediatric (PCOP)

Burnett (Beau) Kelly

Chair

2019

Joshua Blatter

Co-Chair

2019

Jens Goebel

Past Chair

2019

Roshan George

Member-at-Large

2019

Julia Steinke

Member-at-Large

2019

Katherine Twombly

Member-at-Large

2019

Juliet Emamaullee

Member-at-Large

2020

Antonette Flecha

Member-at-Large

2020

Sharad Wadhwani

Trainee

2019

Rolling off: Deborah Andersen (Member-at-Large), Priya Verghese (Member-at-Large), Cadence Kuklinski (Trainee)

Psychosocial (PSCOP)

Kristin Kuntz

Chair

2020

Michelle Jesse

Co-Chair

2020

Sheila Jowsey-Gregoire

Past Chair

2020

Stephan Weinland

Member-at-Large

2019

Beverly Hansen

Member-at-Large

2019

Allison Tong

Member-at-Large

2019

Wendy Balliet

Member-at-Large

2020

John Peipert

Member-at-Large

2020

Heather Bruschwein

Trainee

2019

Rolling off: Zeeshan Butt (Past Chair), Christina Spivey (Member-at-Large), Charlie Thomas (Member-at-Large), Jill Giordano (Trainee)

Thoracic and Critical Care (TCC COP)

Sangeeta Bhorade

Chair

2020

Shelley Hall

Co-Chair

2020

Jon Kobashigawa

Past Chair

2020

Deborah Levine

Member-at-Large

2020

Hannah Copeland

Member-at-Large

2020

Jeffrey Edelman

Member-at-Large

2019

Kevin Shah

Trainee

2019

Rolling off: Jeffrey Teuteberg (Past Chair), Geetha Bhat (Member-at-Large), Maryam Valapour (Member-at-Large), Nicholas Braus (Trainee)

Trainee and Young Faculty (TYF COP)

Kevin Daly

Chair

2019

Nissreen Elfadawy

Co-Chair

2019

Rowena Delos Santos

Past Chair

2019

Amanda Szczepanik

Member-at-Large

2019

Deepika Devuni

Member-at-Large

2019

Melissa Laub

Member-at-Large

2020

Silvi Shah

Member-at-Large

2020

Rolling off: David Wojciechowski (Past Chair), Kassem Safa (Member-at-Large)

Transplant Administration and Quality Management (TxAQM COP)

Luke Preczewski

Chair

2020

Laura Butler

Co-Chair

2020

Gwen McNatt

Past Chair

2020

Bridgette Diedrich

Member-at-Large

2019

Michelle Lorenz

Member-at-Large

2019

Linda Ohler

Member-at-Large

2020

Andrea Tietjen

Member-at-Large

2020

Rolling off: Nancy Metzler (Member-at-Large), Krista Veine (Member-at-Large)

Transplant Diagnostics (TxDx COP)

Annette Jackson

Chair

2020

Laurine Bow

Co-Chair

2020

Peter Jindra

Past Chair

2020

Benjamin Adam

Member-at-Large

2019

John Schmitz

Member-at-Large

2019

Kristina Davis

Member-at-Large

2020

Andrew Malone

Member-at-Large

2020

Anne Halpin

Trainee

2019

Rolling off: Parmjeet Randhawa (Past Chair), Sacha De Serres (Member-at-Large)

Transplant Pharmacy (TxPharm COP)

Angela Maldonado

Chair

2019

David Taber

Co-Chair

2019

Lisa Potter

Past Chair

2019

Maya Campara

Member-at-Large

2019

Jennifer Iuppa Melaragno

Member-at-Large

2019

Patricia West-Thielke

Member-at-Large

2020

Nicole Alvey

Member-at-Large

2020

Kayla Joyal

Trainee

2019

Rolling off: Lyndsey Bowman (Member-at-Large), Timothy Horwedel (Member-at-Large), Elisabeth Kincaide (Trainee)

Transplant Regenerative Medicine (TRM COP)

Alejandro Soto-Gutierrez

Chair

2019

Giuseppe Orlando

Co-Chair

2019

Jason Wertheim

Past Chair

2019

Amir Dorafshar

Member-at-Large

2019

Kim Solez

Member-at-Large

2019

Jon Odorico

Member-at-Large

2020

Lauren Brasile

Member-at-Large

2020

Astgik Petrosyan

Trainee

2020

Rolling off: Kenneth Brayman (Member-at-Large), Harald Ott (Member-at-Large)

Women’s Health (WHCOP)

Christina Klein

Chair

2019

Deirdre Sawinski

Co-Chair

2019

Deborah Adey

Past Chair

2019

Lisa Coscia

Member-at-Large

2019

Monica Grafals

Member-at-Large

2019

Monika Sarkar

Member-at-Large

2020

Elizabeth Chua

Member-at-Large

2020

Itunu Owoyemi

Trainee

2019

Rolling off: Maha Mohamed (Member-at-Large), Nadeen Khoury (Trainee)